Motoreļļu ACEA kvalitātes grupas

Motoreļļas.
1. tabula

ACEA kvalitātes grupa Eļļas īpašības un lietošanas jomas
A kategorija – vieglo automašīnu benzīna motori
A1 – 02 Mazas viskozitātes un liela indeksa, nelielas berzes, enerģiju taupoša (benzīna ekonomija – 2,5%) eļļa, kas jālieto, ja to rekomendē automašīnu ražotāji.
A2 – 96 Vispārīga pielietojuma, normālam maiņas biežumam paredzēta eļļa, kas piemērota vairumam motoru, izņemot lielas slodzes motorus.
A3 – 02 Visām sezonām piemērota, nelielas viskozitātes, stabila un retāk (atbilstoši automašīnu ražotāju rekomendācijām) maināma eļļa, kas ir piemērota lielas slodzes motoriem.
A4 Rezervēta nākotnes tiešās iesmidzināšanas motoriem.
A5 – 02 Stabila eļļa, kas ir piemērota augstas klases un lielas slodzes motoriem.
B kategorija – vieglo automašīnu dīzeļmotori
B1 – 02 Mazas viskozitātes un liela indeksa, nelielas berzes, enerģiju taupoša (benzīna ekonomija – 2,5%) eļļa, kas jālieto, ja to rekomendē automašīnu ražotāji.
B2 – 98 Vispārīga pielietojuma, normālam maiņas biežumam paredzēta eļļa, kas piemērota vairumam motoru, izņemot lielas slodzes motorus.
B3 – 98 Visām sezonām piemērota, nelielas viskozitātes, stabila un retāk (atbilstoši automašīnu ražotāju rekomendācijām) maināma eļļa, kas ir piemērota lielas slodzes motoriem, izņemot tiešās iesmidzināšanas motorus.
B4 – 02 Tiešās iesmidzināšanas motoriem, ja tiem tādu eļļu ir paredzējuši automašīnu ražotāji.
B5 – 02 Paredzēta dīzeļmotoriem, ja tāda eļļa ir paredzēta motoru instrukcijā.
E kategorija – kravas automašīnu dīzeļmotori
E1 Vairs netiek lietota.
E2 – 96 normālam maiņas biežumam paredzēta eļļa, kas domāta parastiem un turbīnas un piepūšamajiem vidēji noslogotiem motoriem.
E3 – 96 Stabila, ar labām mazgāšanas un iesūkšanās īpašībām (atbilstoši automašīnu ražotāju rekomendācijām) maināma eļļa, kas piemērota smagi strādājošiem Euro – 1 un 2 toksiskuma normām atbilstošiem motoriem.
E4 – 99 Stabila, ar labām mazgāšanas un iesūkšanās (atbilstoši automašīnu ražotāju rekomendācijām), kas piemērota smagi strādājošiem Euro – 1, 2 un 3 toksiskuma normām atbilstošiem ātrgaitas motoriem.
E5 – 02 Stabila, paredzēta lielas slodzes dīzeļmotoriem, kas apmierina Euro – 3 toksiskuma normas.

Eļļas kvalitātes grupas tiek marķētas ar burtiem un cipariem. Pēc nozīmes ir paredzētas (1. tabula) 3 eļļas kategorijas: A – vieglo automašīnu benzīna motoriem, B – vieglo automašīnu dīzeļmotoriem un E – kravas automašīnu dīzeļmotoriem. Katrā kategorijā eļļas pēc kvalitātes līmeņa ir sadalītas grupās, kas tiek norādītas ar ciparu, sākot ar vieninieku. Jo cipars ir lielāks, jo eļļas kvalitātes līmenis ir augstāks. Pēc tam mēdz būt norādīts kvalitātes gads saskaņā ar kvalitātes līmeni. Tālāk tiek norādītas noteiktas tehniskas izmaiņas, nemainot kvalitātes līmeni.

Viskozitātes jeb šķidruma vidējās berzes indeksu nosaka SAE vienības. Blakus indeksam esošais burts W (angl. Winter) norāda, ka tā ir ziemas eļļa. Visām sezonām paredzēto eļļu pirmie cipari rāda, ka eļļas viskozitāte 18 ºC temperatūrā ir tāda pati, kā norādītās klases ziemas eļļai, bet otrais cipars – eļļas viskozitāte 100 ºC temperatūrā. Bez tam, pirmo norādīto ciparu var vērtēt kā auksta motora palaišanas apstākļus: jo lielāks ir cipars un atbilstoši viskozitāte, jo palaišana grūtāka (salīdzināšanai: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W un 25W). Vasaras eļļas ar īpašu simbolu netiek apzīmētas, tikai ar cipariem: 20, 30, 40, 50, 60. Taču ekonomiski efektīvāk ir izmantot visām sezonām paredzētu eļļu. Tām vienmēr norādīti divi viskozitātes indeksi SAE vienībās, piem., 15W-40, 10W-40, 5W-40 un tml.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *